Prętnik pręgowany – Trichogaster fasciata

Miejscami gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Ryby te lubią jasne oświetlenie. Z napowietrzania można zrezygnować, ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym. Dekoracje z kamieni i korzeni.

POCHODZENIE:
Południowa Azja – Bangladesz, Birma

WIELKOŚĆ:
Samiec 10 cm, samica 8 cm

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Ubarwienie samicy matowe.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.

TEMPERATURA:
26-28°C

WODA:
miękka do średnio twardej do 15ºdGH, pH 6,0-7,0. Wskazana obecność garbników i kwasów humusowych. Woda powinna być podmieniana w ilości około 30% raz w tygodniu.

POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura w akwarium tarliskowym 26-30°C. Niski poziom wody. Zbiornik z gęstą obsada roślin. Napowietrzamy wodę. Ubarwienie samca staje się ciemniejsze. Samiec buduje bardzo duże pieniste gniazdo przy powierzchni wody. Czasami jest ono niedokładnie wykonane. W czasie tarła samiec staje się agresywny i odgania wszystkie ryby zbliżające się do gniazda. Po tarle wyławiamy samicę. Podczas jednego tarła można uzyskać nawet 500 sztuk narybku. Młode pływają swobodnie po zbiorniku po około 2 tygodniach. W tym czasie wykształca się im narząd labiryntowy i przestają przebywać tylko przy powierzchni wody. Młode szybko rosną. Karmimy larwami solowca, rozwielitkami i pylistą suchą paszą.

Tot. Wikipedia