Cynotilapia afra

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. W akwarium powinny znajdować się kryjówki z kamieni i grot skalnych tworzących naturalne kryjówki i odwzorowujące naturalny biotop jeziora Malawi.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Samiec zajmuje dość duże rewiry, których zaciekle broni. Najlepiej trzymać ryby w proporcjach 1 samiec na kilka samic. Ryby z upodobaniem przekopują podłoże, aranżując zbiornik zgodnie ze swoimi preferencjami.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony.,

TEMPERATURA:
25-28ºC

WODA:
pH 7.7 -8.0 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.

POKARM:
Roślinny na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać drobnymi skorupiakami. Ryby bez problemu można przyzwyczaić do pokarmów sztucznych w postaci płatków i granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe nie powinno być mniejsze niż 120 cm długości. Woda o parametrach: 8.0-8.5 pH, temperatura 26-28ºC. Tarło odbywa się najczęściej w grotach skalnych. Tarło odbywa się w szczelinach skalnych i grotach lub w dołku w podłożu wykopanym przez samca. Samica inkubuje ikrę przez około 21-30 dni. W tym czasie nie pobiera pokarmu i nie opuszcza kryjówki. Gatunek dość płodny. W jednym miocie znajduje się 15-30 młodych. Można uzyskać do 30 młodych z jednego miotu.

Cynotilapia afra Cobue
Cynotilapia afra Hai Reef
Cynotilapia afra Hara
Cynotilapia afra Jalo Reef