Metriaclima fainzilberi

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. W takim zbiorniku należy trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Podłoże z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować kamienie i groty skalne, które zapewnią rybom schronienie.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi.

WIELKOŚĆ:
12-17 cm

ZACHOWANIE:
Ryba dość spokojna i zgodna. Odpowiednia do zespołu łagodnych gatunków z Malawi.

DYMORFIZM:
Samce są kolory niebieskiego i posiadają duże atrapy jajowe na płetwie odbytowej i czasami na grzbietowej. Samice są koloru brązowo-rdzawego. Ich atrapy jajowe nie są tak duże jak u samców. Samce zwykle są większe od samic. Dorosłe samce Luwino Reef mają pionowe pasy w kolorze niebiesko-czarnym i białym. Bardzo wyróżniającą cechą jest żółty podbródek a płetwa grzbietowa oraz ogona mają końcówki żółte. Samczy podczas tarła robi się biały w czarne pasy. Samiczki tego gatunku są mniej urokliwe ale też urzekają swoją urodą, są w szaro- brązowym kolorze. Samiczka też potrafi pokazać piękne niebieskawe pasy podczas tarła, inkubacji i obrony młodych.

TEMPERATURA:
24-28ºC

WODA:
pH 7,0 -8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Ryba wszystkożerna i bardzo żarłoczna. Pokarm głównie rośliny, ale koniecznie z dodatkiem skorupiaków.

ROZMNAŻANIE:
W okresie tarła ryba bardzo agresywna. Samiec dość napastliwie traktuje samicę, jak również agresywnie broni terytorium. Samica inkubuje ikrę przez około 21 dni. Młode po opuszczeniu pyska samicy są zdolne do samodzielnego życia. Podchów łatwy, młode szybko rosną i są bardzo żarłoczne. Z jednego tarła można otrzymać nawet 35-40 sztuk narybku.

Fot. Klub-malawi.pl Sławek Meszek
Fot. Klub-malawi.pl Sławek Meszek
Metriaclima fainzilberi Maisoni Reef
Fot. aquahaus-gaus.de
Metriaclima fainzilberi Luwino Reef
Metriaclima fainzilberi Maison Reef
Metriaclima fainzilberi Luwino Reef