Metriaclima greshakei
Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. W takim zbiorniku należy trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Podłoże z drobnego piasku. Jako dekoracje należy zastosować kamienie i groty skalne. Rybom trzeba zapewnić dużo kryjówek z naturalnych skał i kamieni. W naturze żyje na głębokościach około 15 do 30 metrów.
POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi: okolice wyspy Boadzlu – litoral skalisty.
WIELKOŚĆ:
13 cm
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna. Zajmuje duże rewiry w akwarium i zaciekle ich broni. W okresie tarła agresja wewnątrzgatunkowa wzrasta jeszcze bardziej. Ryby wyraźnie dominują w akwariach.
DYMORFIZM:
Samce są kolory niebieskiego i posiadają duże atrapy jajowe na płetwie odbytowej. Samice są koloru brązowo-rdzawego. Ich atrapy jajowe nie są tak duże jak u samców.
TEMPERATURA:
24-28ºC
WODA:
pH 7,0 -8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
W naturze żywi się planktonem i peryfitonem. Pokarm roślinny i mięsny. Należy karmić pokarmami na bazie spiruliny. Jako dodatek do diety mogą służyć larwy owadów i skorupiaki. Ryby są bardzo żarłoczne.
ROZMNAŻANIE:
W okresie tarła ryba bardzo agresywna. Samica inkubuje ikrę przez około 21 dni. Młode po opuszczeniu pyska samicy są zdolne do samodzielnego życia. Podchów łatwy, młode szybko rosną.
SYNONIMY:
Maylandia greshakei (Meyer & Förster, 1984)
Pseudotropheus greshakei Meyer & Förster, 1984
Metriaclima greshekai (Meyer & Förster, 1984)