Otopharynx tetrastigma
Wymaga dużego zbiornika, co najmniej 120 cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo drobny żwirek lub piasek. Ewentualne rośliny powinny być obłożone kamieniami, ponieważ ryby z intensywnie przekopują podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne.
POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Gatunek ten występuje w południowej części jeziora Malawi, u wybrzeży wyspy Thumbi East, u wypływu rzeki Shire do jeziora Malombe , oraz w samym jeziorze Malombe. Środowisko to charakteryzuje się mulistym, pełnym osadów dnem. Obszar ten porośnięty jest roślinami z rodzaju Vallisneria (Nurzaniec) i Ceratophyllum (Rogatek).
WIELKOŚĆ:
Samce osiągają wielkość do 15cm. Samice zwykle nie przekraczają 11 cm długości.
ZACHOWANIE:
Spokojny gatunek, jednak samce agresywne wobec siebie. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. Silnie przekopuje podłoże. W naturze żyje w przybrzeżnych rejonach na głębokości do 10-12 m. Samce walczą ze sobą o dominację. Do walk najczęściej dochodzi pod lustrem wody i są bardzo widowiskowe.
DYMORFIZM:
Samiec większy do 15 cm, samice zwykle około 11 cm. Samce są o wiele bardziej intensywnie ubarwione. Występują u nich kolory: niebieski, zielony, żółty, czerwony, czarny. Intensywność wybarwienia zależy od nastroju samca w danej chwili. U samców dominujących uwydatnia się kolor czerwony, natomiast podbrzusze, górna część płetwy odbytowej i płetwy piersiowe robią się czarne. U samców niedominujących dominuje kolor turkusowy. Samica w kolorze srebrzystym z trzema czarnymi plamami. Samice są tez smuklejsze od samców.
TEMPERATURA:
28ºC
WODA:
pH 8,0-8,2 , woda średnio twarda do twardej.
POKARM:
Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Przyjmuje również chętnie suche płatki i granulaty.
ROZMNAŻANIE:
Wymaga dużego zbiornika rozrodowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Ikra składana jest na kamieniach w ilości około 15-30 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21 dni.Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.