Exochochromis anagenys

Wymaga dużego zbiornika, co najmniej 150 cm długości. Jako podłoże powinien być zastosowany bardzo drobny żwir lub piasek. Ewentualne rośliny powinny być obłożone kamieniami, ponieważ ryby z intensywnie przekopują podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne. Należy zwrócić szczególną  uwagę na groty skalne, które powinny być stabilne. W przeciwnym wypadku ryby mogą zniszczyć dekoracje.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi. Występuje na obszarze całego jeziora. Zamieszkuje siedliska skaliste, gdzie zasiedla obszar na głębokości jednego metra ponad skałami.

WIELKOŚĆ:
30 cm 

ZACHOWANIE:
Dość agresywny w stosunku do przedstawicieli własnego jak i innych gatunków. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. 

DYMORFIZM:
Samiec zdecydowanie większy i intensywniej ubarwiony. Samiec ciemniejszy z wyraźniejszym wzorem na ciele.

TEMPERATURA:
28ºC

WODA:
pH 7,5-8,0 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Wszystkożerny, najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skrobanym sercem wołowym. Dorosłe egzemplarze preferują młode ryby.

ROZMNAŻANIE:
Wymaga dużego zbiornika rozrodowego. Należy zapewnić świeżą wodę, dobrze filtrowaną. Ikra składana jest na kamieniach w ilości około 100-200 ziaren. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21-28 dni.Nie pobiera wówczas pokarmu. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

Fot. aquahaus-gaus.de