Pseudotropheus elongatus – Pyszczak wydłużony

Pyszczak Pseudotropheus elongatus jest bardzo różnorodnie ubarwiony. Występuje w około 30 wariantach geograficznych i każda z nich różni się ubarwieniem. Najpopularniejsze z nich to: Mpanga, Masimbwe, Chewere, Ornatus, Neon spot, Usisya, Chailosi. Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. W akwarium powinno być podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować kamienie i groty skalne. rybom należy zapewnić dużą ilość kryjówek.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
10-13 cm

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna szczególnie dla przedstawicieli własnego gatunku. Samce zajmują dość duże rewiry, których zaciekle bronią. Ryba usiłuje dominować w akwarium. Nie należy łączyć gatunku ze spokojnymi rybami.

DYMORFIZM:
Samce większe od samic i żywiej ubarwione. Samce posiadają atrapy jajowe na płetwie odbytowej. Samce osiągają 13 cm długości, samice zwykle 10 cm długości ciała.

TEMPERATURA:
25-27°C

WODA:
pH 7,5 -8,0 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Pokarm roślinny na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać pokarmem mięsnym w postaci skorupiaków. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci płatków i granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Samiec intensywnie się wybarwia w okresie tarła. Tarło odbywa się wieczorem i trwa zwykle około godziny.  Podczas jednego tarła składane jest około 30-50 ziaren ikry. Inkubacja w pysku samicy trwa około 21 dni. Ryba dość płodna. Z jednego miotu można uzyskać do 30 sztuk narybku. Młode szybko rosną. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

Pseudotropheus elongatus Masimbwe
Fot. Marc Boulton
Pseudotropheus elongatus Usisya
Fot. aquahaus-gaus.de
Pseudotropheus elongatus Chewere
Pseudotropheus elongatus Chailosi Chitande
Fot. aquahaus-gaus.de
Pseudotropheus elongatus Mpanga
Fot. Fishmagic.pl
Pseudotropheus elongatus neon spot
Fot. Fishmagic.pl