Pseudotropheus Perspicax

Pseudotropheus Perspicax wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Ryby bardzo agresywne jako starsze egzemplarze. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, tworzących liczne kryjówki.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
7-8 cm

ZACHOWANIE:
Dość spokojny gatunek. Ryba jest jednak bardziej agresywna szczególnie dla przedstawicieli własnego gatunku. Samce zajmują dość duże rewiry, których zaciekle bronią. Ryba usiłuje dominować w akwarium. Nie należy łączyć gatunku ze spokojnymi rybami.

DYMORFIZM:
Samce większe od samic i żywiej ubarwione. Samce posiadają atrapy jajowe na płetwie odbytowej. Samce osiągają 8 cm długości, samice zwykle 7 cm długości ciała.

TEMPERATURA:
25-27°C

WODA:
pH 7,5 -8,0 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Gatunek wszystkożerny, ale bazę powinien stanowić pokarm roślinny na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać pokarmem mięsnym w postaci skorupiaków. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci płatków i granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Samiec intensywnie się wybarwia w okresie tarła. Tarło odbywa się wieczorem i trwa zwykle około godziny.  Podczas jednego tarła składane jest około 30-50 ziaren ikry. Inkubacja w pysku samicy trwa około 21 dni. Ryba dość płodna. Z jednego miotu można uzyskać do 30 sztuk narybku. Młode szybko rosną. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

Fot. Martin Santavy
Fot. Martin Santavy
Pseudotropheus Perspicax
Pseudotropheus Perspicax red top Ndumbi
Fot. Martin Santavy