Naskalnik Dickfelda – Julidochromis dickfeldi
W stanie dzikim zajmuje obszary o charakterze przejściowym, przy skalistych brzegach jeziora. Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni, grot skalnych i muszli ślimaków. Rybom należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Układając kamienie należy stworzyć rybom możliwość obrania swoich terytoriów. Po bokach akwarium można posadzić mało wymagające rośliny.
POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika; Południowo-wschodni brzeg jeziora.
WIELKOŚĆ:
10 cm
ZACHOWANIE:
Ryba terytorialna. Przejawia bardzo silną agresję do przedstawicieli własnego gatunku. Trzymanie większej ilości egzemplarzy jest możliwa wyłącznie w dużym zbiorniku. W stosunku do ryb innych gatunków łagodny. Bez problemu może być trzymany z innymi gatunkami z jeziora Tanganika.
DYMORFIZM:
Samce zazwyczaj mniejsze od samic.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Wszystkożerny. Zarówno pokarm żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany.
ROZMNAŻANIE:
Para ryb składa ikrę w szczelinach i grotach skalnych lub w muszlach ślimaków. Ikra w ilości około 30 ziaren jest pilnowana przez rodziców. Przy temperaturze 27°C w akwarium rozrodowym, młode lęgną się po niecałych trzech dniach. Wylęg należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną pod troskliwą opieką rodziców.