Eretmodus cyanostictus
Ryby można spotkać się z nazwą „Pielęgnica Babka”, „Clown” i „Byczek”. Ryba ma zredukowany pęcherz pławny co pozwala jej na życie w strefie silnych prądów wodnych, ale powoduje że ryba ta nie może swobodnie pływać w toni wodnej, a porusza się tak jakby skokami. Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni i grot skalnych, zapewniających odpowiednią ilość kryjówek.
POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
9 cm
ZACHOWANIE:
Agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Nie jest natomiast agresywna w stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryb. Najlepiej trzymać jedną parę ryb z innymi gatunkami. Ryba często odpoczywa na kamieniach i podpiera się wtedy płetwami piersiowymi. Najlepiej jest trzymać w akwarium jedną, dobraną parę.
DYMORFIZM:
Samica mniejsza od samca, ale jest to trudne do określenia. Pewne rozróżnienie płci jest tylko po porównaniu otworów płciowych.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Głównym pokarmem są glony zeskrobywane z kamieni. W taki sposób ryby tez odżywiają się w naturze. W warunkach akwariowych należy karmić pokarmami roślinnymi na bazie spiruliny oraz jako dodatek drobnymi skorupiakami i larwami komarów.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła przystępują dobrane pary. Ikra składana na płaskich powierzchniach w ilości 30 ziaren. Po zapłodnieniu ikra inkubuje ikrę przez około 10-12 dni. Następnie na ten sam okres przekazuje samcowi inkubację larw. Młode po opuszczeniu pyska samca są gotowe do samodzielnego życia.