Neolamprologus similis

Jako że jest to gatunek małych rozmiarów, nie wymaga też  akwarium o znacznym litrażu. Dla pary ryb wystarcza akwarium o pojemności 30 litrów. Podłoże musi być z drobnego piasku, który będzie chętnie przekopywany przez ryby. Na dnie koniecznie musimy zapewnić rybom leżące muszle ślimaków – najlepiej podobne kształtem do muszli ślimaka winniczka. W przypadku kiedy chcemy trzymać stado ryb, musimy zapewnić im tez odpowiednio większy zbiornik. Dekoracje z naturalnych kamieni i oczywiście muszli ślimaków.

POCHODZENIE:
Afryka – południowa część jeziora Tanganika.

WIELKOŚĆ:
Samce do 4,5 cm, samice do 3,5 cm

DYMORFIZM:
Różnice między samcem, a samicą nie są znaczne. Samce najczęściej szybciej rosną, ale nie zawsze jest to regułą. Rozróżnienie płci jest najprostsze kiedy ryby dobiorą się w pary. Samiec jest większy od samicy.

ZACHOWANIE:
Gatunek choć mały, to bardzo terytorialny. Potrafi być bardzo agresywny w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunki, ale też w stosunku do innych, nawet większych ryb. Jako terytorium w akwarium obiera sobie rewir z muszlami rozsianymi po podłożu.

TEMPERATURA:
 27-29°C

WODA:
Preferowana twarda i zasadowa – jak dla innych gatunków z jeziora Tanganika. pH 8-9

POKARM:
Dieta powinna być bardzo urozmaicona. Najchętniej przyjmują larwy komarów, skorupiaki. Przyjmuje również pokarmy sztuczne, ale trzeba pamiętać że wymagana jest dieta bogata w białko.

ROZMNAŻANIE:
Tarło odbywa się w muszlach ślimaków, które stanowią naturalną kryjówkę dla ryb. Młode często przenoszone są z muszli pod kamienie i tam są pilnowane przez rodziców.

SYNONIMY:
Lamprologus similis (Büscher, 1992)

Fot. Rafał Kozera
Fot. Rafał Kozera