Xenotilapia flavipinnis

OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Podłoże piaszczyste. Dekoracje z kamieni i grot skalnych. Należy zadbać aby dekoracje nie miały ostrych krawędzi. Zbiornik z rybami powinien być szczelnie przykryty, ponieważ gatunek ten potrafi łatwo wyskoczyć z akwarium.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Zamieszkuje okolice piaszczystego podłoża w pobliży skał.
WIELKOŚĆ:
8-9 cm
ZACHOWANIE:
Ryba spokojna i towarzyska. W okresie tarła terytorialna. Czasami niezgodna w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku. Zajmuje dolną strefę akwarium. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samiec żywiej ubarwiony.
TEMPERATURA:
24-27°C
WODA:
pH 7,5-8,5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.
POKARM:
Drobny żywy i suchy pochodzenia zwierzęcego. rany z dna. Najchętniej przyjmuje mrożone i żywe larwy owadów i skorupiaki.
ROZMNAŻANIE:
Tarło odbywa się na otwartej przestrzeni. Ryby nie budują gniazd, do tarła dochodzi bezpośrednio na piaszczystym podłożu. Po złożeniu ikry samica inkubuje ją w pysku przez około 8-9 dni. Oboje rodziców pieczołowicie opiekują się potomstwem. Po tym czasie wylęg przekazywany jest samcowi do inkubacji przez kolejne 7 dni. Po tym czasie wypuszczone młode są w pełni samodzielne. Z jednego miotu pochodzi zazwyczaj 15-30 młodych. Narybek należy karmić drobnymi skorupiakami i rozdrobnioną, suchą paszą.

Fot. cichlidenareal.ru