Szczelinowiec Leleupa – Neolamprologus leleupi

Jedna para ryb Neolamprologus leleupi wymaga zbiornika o długości co najmniej 80 cm. Dla większej ilości ryb należy zastosować akwarium o długości 100cm. podłoże z drobnego żwiru. Jako dekoracje skały i kamienie z dużą ilością kryjówek. Istnieją różne formy barwne gatunku: “Bulu point”, “Halembe”, “Kabogo”, “M’toto”

POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika. Występuje tylko w południowej części jeziora, ale jest dość rozległy na tym obszarze. Zamieszkuje skaliste obszary wzdłuż linii brzegowej.

WIELKOŚĆ:
10-11 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna lecz czasami agresywniejsza w stosunku do samców tego samego gatunku. Agresywna w okresie tarła. Obiera małe rewiry pośród skał, których broni przed intruzami.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice są nieco mniejsze od samców.

TEMPERATURA:
27-28°C

WODA:
pH 7.5-9.0 ; woda średnio twarda do twardej. Koniecznie często odświeżana i często podmieniana.

POKARM:
Mięsożerna. W warunkach akwariowych przyjmuje mrożone i żywe larwy owadów, skorupiaki. Z łatwością można ją przyzwyczaić do pokarmów suchych.

ROZMNAŻANIE:
Po utworzeniu się pary Neolamprologus leleupi (może to zająć rok lub dłużej), inne osobniki powinny zostać usunięte ze zbiornika, ponieważ nie będą tolerowane przez parę. Temperatura 27-29°C. Najlepiej zastosować zbiornik jednogatunkowy. Tarło burzliwe. Samce uganiają się za samicami. Tarło odbywa się w szczelinach skalnych lub muszlach. Po tarle samica będzie zajmować się jajami, podczas gdy samiec pilnuje obszaru wokół jaskini. Jaja wykluwają się w ciągu 3-4 dni, a narybek zaczyna swobodnie pływać w okresie 8-10 dni. W tym początkowym okresie opieki nad lęgiem narybek pozostaje w jaskini, a oboje rodzice na przemian je chronią. Młode należy karmić larwami solowca i nicieniami mikro. Następnie coraz większym mięsnym pokarmem.

Należy zwrócić uwagę, że warunki wodne w zbiorniku powinny być najwyższej jakości, ponieważ młode są bardzo wrażliwe na gromadzenie się bakterii i odpadów organicznych.

SYNONIMY:
Lamprologus leleupi Poll, 1956
Lamprologus leleupi leleupi Poll, 1956
Lamprologus leleupi melas Matthes, 1959
Neolamprologus leleupi leleupi (Poll, 1956)
Neolamprologus leleupi melas (Matthes, 1959)

Neolamprologus leleupi
Fot. Rafał Kozera
Neolamprologus leleupi
Fot. Rafał Kozera
Matka z młodymi