Apistogramma trifasciata – Pielęgniczka trójpręga

Akwarium dla Apistogramma trifasciata powinno mieć pojemność co najmniej 80cm długości. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Częściowo gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże najlepiej ciemnie, przykryte warstwą liści dębu lub buku. Akwarium najlepiej jest częściowo zaciemnić np. pływającymi roślinami. Dekoracje z korzeni, kamieni powinny być tak ustawione w zbiorniku aby tworzyły naturalne rewiry dla samic. Najlepiej w oddzielnym rewirze ustawić grotę z gliny lub łupin orzecha kokosowego.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Paragwaj, Argentyna.

WIELKOŚĆ:
Samce 6 cm w warunkach akwariowych. Samice nie większe niż 4,5 cm.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony. Posiada również wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej.

ZACHOWANIE:
Spokojny i niekonfliktowy gatunek poza okresem tarła. W okresie godowym agresywna i terytorialna ryba wobec przedstawicieli własnego gatunku. Samce w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać samca z kilkoma samicami. W większym zbiorniku można trzymać kilka samców, które obiorą swoje terytoria i będą ich bronić. Należy w takim wypadku zapewnić dużą ilość kryjówek dla ryb. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba jest nieagresywna.

TEMPERATURA:
26-30°C

WODA:
pH 6,5 ; woda nie twardsza niż 2-6ºdGH. Woda powinna być świeża, silnie filtrowana i napowietrzana. Ryby są bardzo wrażliwe na złą jej jakość. Zalecana jest filtracja przez torf lub dodawanie garbników. Wodę należy często podmieniać w niewielkich ilościach (10-15%).

POKARM:
Główny pokarm powinny stanowić larwy komarów i drobne skorupiaki. Jednak rybka również chętnie przyjmuje suche płatki i granulaty. Należy zadbać o zróżnicowaną dietę. Wykarmienie tego gatunku nie stwarza większych problemów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Ikra w ilości 30-60 ziaren ikry składana jest w grotach. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium. Samica w okresie tarła również staje się agresywna zwłaszcza w mniejszych akwariach. Wylęg następuje po około 60 godzinach. Pływa swobodnie po 5 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Podchów łatwy. Młode najlepiej karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

SYNONIMY:
Apistogramma maciliense (Hasemen, 1911)
Apistogramma maciliensis (Hasemen, 1911)
Apistogramma trifasciatum haraldschultzi Meinken, 1960
Apistogramma trifasciatum trifasciatum (Eigenmann & Kennedy, 1903)
Biotodoma trifasciatus Eigenmann & Kennedy, 1903
Heterogramma trifasciatum maciliense Haseman, 1911
Heterogramma trifasciatum maciliense Hasemen, 1911