Cryptoheros myrnae

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80cm. Podłoże żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Panama, Kostaryka.

WIELKOŚĆ:
8-10 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba umiarkowanie agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać z innymi gatunkami pielęgnic z Ameryki Centralnej.

DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i żywiej ubarwiony. Samica jest zaokrąglona. Samce dorastają zwykle do 10 cm, samice nie przekraczają 8 cm. Samiec w okresie tarła przybiera mocniejszych barw.

TEMPERATURA:
23-26°C

WODA:
pH 7,0-8,5 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej. 

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Do rozrodu najlepiej przeznaczyć parę, która zna się od dawna. W akwarium tarliskowym najlepiej umieścić jedną parę, ponieważ w tym okresie samiec staje się bardzo agresywny i nie toleruje innych samów w obrębie jego terytorium. Temperatura 25-27°C. Ikra składana jest zwykle w kamiennych grotach lub pod korzeniami. W czasie tarła samica opiekuje się ikrą oraz młodymi, natomiast samiec zaciekle broni terytorium odganiając ewentualnych intruzów. W czasie jednego tarła składanych jest do 200 sztuk ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach i młode opadają na dno jaskini. Wtedy są przenoszone do wcześniej wykopanych dołków. Młode zaczynają pływać po około 4-7 dniach. Należy karmić drobnym żywym pokarmem jak larwy solowca i pylistą suchą paszą, przechodząc stopniowo na pokarmy większe. Opieka rodziców nad potomstwem trwa kilka tygodni, dopóki młode nie opuszczą samodzielnie gniazda.

Fot. aquabid.com