Pielęgnica z Guabo – Amatitlania nanolutea

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Panama, Kostaryka

WIELKOŚĆ:
8-10 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba umiarkowanie agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać z innymi gatunkami pielęgnic z Ameryki Centralnej. W okresie tarła ryby stają się agresywniejsze.

DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i żywiej ubarwiony. Samica jest zaokrąglona. Samce dorastają zwykle do 10 cm, samice nie przekraczają 8 cm. Samiec w okresie tarła przybiera mocniejszych barw. Samice dodatkowo mają charakterystyczną , ciemną plamę na płetwie grzbietowej.

TEMPERATURA:
22-30°C

WODA:
pH 5,0-7,5 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej; twardość do 15°n.

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Do rozrodu najlepiej przeznaczyć parę młodych ryb, która dawno dobrała się w pary. W akwarium tarliskowym najlepiej umieścić jedną taką parę, ponieważ w tym okresie samiec staje się bardzo agresywny i nie toleruje innych samów w obrębie jego terytorium. Jeśli chcemy do rozrodu przeznaczyć dwie pary w tym samym zbiorniku, należy zadbać aby był on odpowiednio większy. Temperatura 25-27°C. Ikra składana jest zwykle w kamiennych grotach lub pod korzeniami. W czasie tarła samica opiekuje się ikrą oraz młodymi, natomiast samiec zaciekle broni terytorium odganiając ewentualnych intruzów. W czasie jednego tarła składanych jest do 200 sztuk ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach i młode opadają na dno jaskini. Wtedy są przenoszone do wcześniej wykopanych dołków. Młode zaczynają pływać po około 3-4 dniach. Należy karmić drobnym żywym pokarmem jak larwy solowca i pylistą suchą paszą, przechodząc stopniowo na pokarmy większe. Opieka rodziców nad potomstwem trwa kilka tygodni, dopóki młode nie opuszczą samodzielnie gniazda.

SYNONIMY:
Archocentrus nanoluteus Allgayer, 1994
Cichlasoma nanoluteum (Allgayer, 1994)
Cryptoheros nanoluteus (Allgayer, 1994)

Młode egzemplarze
Fot. Piotr Koba