Pielęgnica Sajica – Amatitlania sajica

Pielęgnica Sajica wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Ryba w naturze żyje w szybko płynących wodach, dlatego w akwarium należy zapewnić tak samo szybki prąd wody. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Kostaryka, Panama.

WIELKOŚĆ:
12-15 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, ale terytorialna ryba. Należy trzymać z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Bywa agresywna w okresie tarła. W akwarium zajmuje środkową oraz denną część zbiornika.

DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i żywiej ubarwiony. Dorosły samiec posiada guz tłuszczowy na czole głowy. Płetwy ogonowa i grzbietowa są wydłużone. Samica jest zaokrąglona.

TEMPERATURA:
22-27°C

WODA:
pH 6,5-7,8 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej. 

POKARM:
Wszystkożerna. Jednak jako główną dietę należy traktować pokarmy mięsne. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Ryby przygotowując się do tarła oczyszczają miejsce do złożenia ikry i wykopują dołek w podłożu jako gniazdo. Wylęg następuje po około 3 dniach. Pływa po około 5 dniach. Należy karmić drobnym żywym pokarmem jak larwy solowca i pylistą suchą paszą.  Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Młode rosną stosunkowo wolno i po około trzech miesiącach mają zaledwie 2-3 cm.

SYNONIMY:
Archocentrus sajica (Bussing, 1974)
Cichlasoma sajica Bussing, 1974
Cryptoheros sajica (Bussing, 1974)

Piejęgnica sajica z narybkiem