Cyptoheros altoflavus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże żwirowate. Miejscami gęsta obsada roślin lecz również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących liczne kryjówki. Ryba w naturze żyje w szybko płynących wodach, dlatego w akwarium należy zapewnić tak samo szybki prąd wody. Ponieważ ryby przekopują podłoże, wszelkie rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby będą je wykopywać.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Panama.

WIELKOŚĆ:
8-10 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna i terytorialna ryba.

DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i żywiej ubarwiony. Samica jest zaokrąglona. Samce dorastają zwykle do 10 cm, samice nie przekraczają 8 cm. W okresie tarła samiec przybiera ciemną, kontrastującą barwę czerni i złota.

TEMPERATURA:
22-27°C

WODA:
pH 6,5-7,8 ; Twardość 8-16°, woda średnio twarda do twardej. 

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. W diecie powinny znaleźć się również pokarmy pochodzenia roślinnego jak sparzone warzywa oraz pokarmy na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Ikra składana jest w grotach, na kamieniach oraz płaskich elementach dekoracyjnych w akwarium.  Wylęg następuje po około 3 dniach. Pływa po około 7 dniach. W tym czasie rodzice troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem, strzegąc całego terytorium. Należy karmić drobnym żywym pokarmem jak larwy solowca i pylistą suchą paszą.