Pielęgnica błękitnooka – Cryptoheros spilurus

Wymaga zbiornika o długości minimum 100 cm. Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki z grot skalnych oraz korzeni. Zalecana jest częściowa gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do swobodnego pływania. Ryby lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Ponieważ ryby z upodobaniem rozkopują podłoże, rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa: Belize, Guatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua.

WIELKOŚĆ:
12 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Zajmuje denną część w akwarium. Najlepiej trzymać ryby w parach. W okresie tarła staje się bardziej agresywna.

DYMORFIZM:
Samiec większy od samicy. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest u samców wydłużona i ostro zakończona. Na płetwie grzbietowej u samicy widoczna jest czarnogranatowa plama. W okresie tarła samiec nabiera intensywnego , ciemnego koloru.

TEMPERATURA:
22-24°C

WODA:
pH 6,5-7,0 ; Twardość ogólna średnia do 15°n. Woda powinna być świeża, często podmieniana z dobrą filtracją biologiczną.

POKARM:
Żywe, mrożone i sztuczne pokarmy zwierzęce.

ROZMNAŻANIE: Temperatura 27-38°C. W zbiorniku tarliskowym powinno znaleźć się dużo kryjówek dla samicy. Ikra składana na ścianach zbiornika, grotach skalnych, korzeniach i innych płaskich powierzchniach. Wylęg następuje po około 3-4 dniach. Rodzice przenoszą wtedy młode do dołków wykopanych w podłożu i troskliwie opiekują się potomstwem. Samica jest odpowiedzialna za opiekę nad ikrą i narybkiem, natomiast samiec strzeże terytorium. Po kolejnych 4-5 dniach wylęg zaczyna pływać swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić wrotkami, larwami oczlika itp, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Podchów łatwy, szybko rośnie.

SYNONIMY:
Archocentrus spilurum (Günther, 1862)
Archocentrus spilurus (Günther, 1862)
Cichlasoma cutteri (non Fowler, 1932)
Cichlasoma immaculatum Pellegrin, 1904
Cichlasoma spilurum (Günther, 1862)
Cichlasoma spinosissimum immaculata Pellegrin, 1904
Heros spilurus Günther, 1862