Pielęgnica perłowa – Herichthys carpintis
Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Rośliny powinny być wyłącznie o twardych liściach. Posadzone w doniczkach lub obłożone kamieniami, ponieważ ryby chętnie przekopują podłoże i wykopują niezabezpieczone rośliny. Podłoże żwirowate. Dekoracje z kamieni, kawałków drewna i korzeni. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki dostosowane wielkością do ryb.
POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa – Meksyk – dorzecze rzek Panuco i Soto La Marine. Zasiedla szybko płynące jak i stojące wody.
WIELKOŚĆ:
20-30 cm. W warunkach akwariowych zwykle nie przekracza 25 cm długości.
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać w parach w akwarium jednogatunkowym. W większym zbiorniku może być trzymana z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach.
DYMORFIZM:
Samiec jest większy i żywiej ubarwiony. Dorosłe samce osiągają zwykle rozmiar 30 cm, samice są znacznie mniejsze i nie przekraczają 20 cm długości.
TEMPERATURA:
24-26°C
WODA:
pH 7,0-7,5 ; woda średnio twarda do twardej; twardość ogólna około 15°dGH.
POKARM:
Wszystkożerna. Wielkość pokarmu powinna być dostosowana do wielkości ryby.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28°C. Ikra składana na płaskich kamieniach lub korzeniach. Wylęg następuje po około 4 dniach. Młode zaczynają pływać po kolejnych 5-6 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić larwami solowca i pylistą, suchą paszą. Narybek szybko rośnie pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Gotowość do tarła ryby osiągają po przekroczeniu 10 cm długości.
SYNONIMY:
Neetroplus carpintis Jordan & Snyder, 1899
Cichlasoma carpintis (Jordan & Snyder, 1899)
Cichlasoma carpinte (Jordan & Snyder, 1899)
Heros teporatus Fowler, 1903
Cichlosoma laurae Regan, 1908
Cichlasoma laurae Regan, 1908