Pielęgnica nikaraguańska – Hypsophrys nicaraguensis

Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm, jednak lepiej jest zastosować zbiornik dłuższy. Ryby uwielbiają szybko pływać i jak największa długość zbiornika zapewni im tą możliwość.  Dekoracje z kamieni, kawałków drewna i  korzeni. Najlepiej aby pod dekoracjami znajdowały się zagłębienia w których ryby mogły by się bezpiecznie schować. Taki wystrój zapewni imitację naturalnego środowiska ryb. Ewentualne rośliny należy posadzić w doniczkach lub być obłożone kamieniami, ponieważ ryby z upodobaniem podkopują podłoże i mogą wykopywać wszelką roślinność. Przednią część zbiornika należy pozostawić wolną od dekoracji aby zapewnić rybom odpowiednio dużą przestrzeń do pływania. Jako podłoże powinien być zastosowany drobny żwirek, który bez problemu będzie przez ryby przekopywany.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa: Nikaragua, Kostaryka.

WIELKOŚĆ:
Samce 25 cm , samice mniejsze – do 20 cm.

ZACHOWANIE:
Spokojna, ale bardzo terytorialna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. W czasie tarła agresja wzrasta.

DYMORFIZM:
Samce są większe i żywiej ubarwione.

TEMPERATURA:
23-27°C

WODA:
pH 7,0-8,0, woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Wszystkożerna. Każdy pokarm jest chętnie przyjmowany. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz skorupiakami. W diecie ryb powinien znaleźć się również dodatek pokarmów roślinnych, ponieważ inaczej ryby będą podgryzać rośliny znajdujące się w akwarium.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28°C. Zbiornik tarliskowy powinien być zaopatrzony w kryjówki z kamieni i grot skalnych. Ryby składają ikrę w zagłębieniach podłoża i w grotach skalnych. Ikra nie jest przyklejana do kamieni lub korzeni, jak to zwykle bywa u pielęgnic z Ameryki Środkowej. Wylęg następuje po około 72 godzinach. Pływają po około 4 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Samica opiekuje się ikrą oraz narybkiem, natomiast samiec broni całego terytorium.

SYNONIMY:
Cichlasoma balteatum (Gill, 1877)
Cichlasoma nicaraguense (Günther, 1864)
Cichlasoma spilotum Meek, 1912
Copora nicaraguensis (Günther, 1864)
Herichthys nicaraguensis (Günther, 1864)
Heros balteatus Gill, 1877
Heros nicaraguensis Günther, 1864
Hypsophrys unimaculatus Agassiz, 1859