Bazalcik kostarykański – Neetroplus nematopus

Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm. Dekoracje z kamieni, korzeni, skał i łupin orzecha kokosowego, które będą stanowić naturalne kryjówki dla ryb. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. miejscami gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Ryby są wrażliwe na zły stan wody. Wymagają dobrej filtracji i częstych podmian wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Nikaragua, Kostaryka.

WIELKOŚĆ:
Samiec 11 cm, samica 8 cm.

ZACHOWANIE:
Łagodna, ale terytorialna ryba. Najlepiej trzymać w parach. W czasie tarła staje się bardzo agresywna do tego stopnia, żew obronie terytorium atakuje znacznie większe od siebie inne ryby.

DYMORFIZM:
Samce większe od samic.

TEMPERATURA:
25°C

WODA:
pH 7,0-7,5; woda średnio twarda do twardej; twardość ogólna 8–25°n.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje każdy rodzaj pokarmu. W diecie ryb istotną rolę odgrywają glony, które są jednym z elementów diety w naturalnym środowisku ryb i są zeskrobywane przez ten gatunek ze skał i kamieni.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-28°C. Ikra w ilości około 50 ziaren składana w grotach skalnych. Wylęg następuje po około 6-7 dniach. Pływa po tygodniu. należy karmić larwami solowca i pylistą, suchą paszą. Narybkiem opiekują się oboje rodziców. Ryby mają niezwykle silny instynkt opiekuńczy. Jako ciekawostkę stanowi fakt, że ryby potrafią podkradać młode innym rybom o wychowywać je jako swoje potomstwo.

SYNONIMY:
Neetroplus fluviatilis Meek, 1912
Neetroplus nematoplus Günther, 1867
Neetroplus nematopus Günther, 1867
Neetroplus nicaraguensis Gill, 1877