Thorichthys helleri

Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 120 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Ryby chętnie je przesiewają w poszukiwaniu pokarmu. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i kamieni. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie grot skalnych lub doniczek jako groty dla ryb. Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria). Ponieważ ryby przemodelowują dno zbiornika ro

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa; Meksyk, Gwatemala – Usumacinta.

WIELKOŚĆ:
12-15 cm  w naturze.

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. W okresie tarła samiec się dodatkowo wybarwia, przybierając piękną szatę. U młodych egzemplarzy płeć jest trudna do rozróżnienia. Samce dorastają do około 15 cm, samice są mniejsze i nie przekraczają 12 cm długości.

ZACHOWANIE:
Agresywna ryba, silnie terytorialna ryba, szczególnie w okresie tarła. Chętnie kopie w podłożu. Rośliny w akwarium powinny być mocne i sztywne. Najlepiej sadzić je w doniczkach lub obłożyć kamieniami. Należy trzymać z pielęgnicami o podobnej wielkości. Jako obsadę dodatkową można w akwarium umieścić żyworódki: gupiki, mieczyki, zmienniaki.

TEMPERATURA:
19-27°C 

WODA:
pH: 7,5-9,0 ; twarda do bardzo twardej 18 – 30°n
POKARM:
Wszystkożerna. W naturze odżywia się bezkręgowcami, owadami, roślinami. W warunkach akwariowych pokarm żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów (ochotka, tubifex, szklarka itp.). Konieczny jest w diecie dodatek pokarmu roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura: 20-27°C; pH: 7,5-9,0; twardość 18 – 30°n. Przed tarłem zarówno samiec, jak i samica stają się bardzo agresywni. Ikra składana jest na liściach, Jej ilość to 100-500 ziaren ikry. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Jest dość duży i chętnie przyjmuje drobny pokarm. W przypadku karmienia rodziców suchymi płatkami, potrafią oni rozdrobnić pokarm na pył i “karmić” młode. Po wykluciu narybek przenoszony jest do wcześniej przygotowanych dołków. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem odganiając potencjalnych wrogów. Schronieniem dla młodych jest też pysk rodziców. W momencie zagrożenia młode chowają się niego, co jest bardzo widowiskowe.

SYNONIMY:
Cichlasoma champotonis (Hubbs, 1936)
Cichlasoma helleri (Steindachner, 1864)
Heros helleri (Steindachner, 1864)
Thorichthys champotonis (Hubbs, 1936)

Fot. eacichlid.co.uk