Potamotrygon motoro

Akwarium o długości minimum 200cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Nie należy stosować żwiru i kamieni z ostrymi krawędziami. Dekoracje z dużych korzeni, kamienie – otoczaków. Dekoracje powinny być masywne i ciężkie oraz dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem, ponieważ wyrośnięte płaszczki bez problemów mogą je przesuwać. Rybom koniecznie należy zapewnić dużo odkrytego dna do swobodnego poruszania się. Rośliny koniecznie duże i posadzone w doniczkach, obłożonych kamieniami. W przeciwnym wypadku mogą być zniszczone przez ryby. Zbiornik powinien mieć jasne oświetlenie. Akwarium powinno być koniecznie przykryte lub zabezpieczone siatką przed wyskakiwaniem ryb. Grzałkę w akwarium należy zabezpieczyć i umiejscowić w miejscu niedostępnym dla ryb, ponieważ są one wrażliwe na poparzenia. Płaszczki posiadają w połowie długości ogona kolec jadowy. Ukłucie może być niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy stosować wszelkie środki ostrożności!

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa- część północna.

WIELKOŚĆ:
W warunkach akwariowych osiąga rozmiary 30-40 cm średnicy.

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Zajmuje dno zbiornika. Należy trzymać jedynie z większymi egzemplarzami innych gatunków. Nie należy łączyć ich z dużymi zbrojnikami, ponieważ przysysając się do ciała płaszczek, mogą uszkodzić ich delikatną skórę.

DYMORFIZM:
U samca doskonale widoczne są narządy kopulacyjne, które znajdują się u nasady ogona.

TEMPERATURA:
25-28°C

WODA:
pH 6,0-6,5 ; miękka do 18ºdGH ; zalecana bardzo silna filtracja.

POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić dżdżownicami, rybami, skorupiakami, filetami rybnymi i chudym mięsem. Pokarm brany z dna. Ryby są bardzo żarłoczne i należy je karmić nawet kilka razy w ciągu dnia.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek żyworodny. Do zapłodnienia zachodzi w ceiel samicy, która rodzi w pełni uformowane młode płaszczki. Zwykle w jednym miocie jest od 2 do 7 młodych. Należy je karmić na początku larwami owadów, przechodząc stopniowo na pokarmu grubsze wraz ze wzrostem płaszczek.

SYNONIMY:
Taeniura motoro Müller & Henle, 1841
Trygon garrapa Jardine, 1843
Trygon mulleri Castelnau, 1855
Potamotrygon circularis Garman, 1913
Potamotrygon laticeps Garman, 1913
Paratrygon laticeps (Garman, 1913)
Potamotrygon pauckei Castex, 1963
Potamotrygon alba Castex, 1963
Potamotrygon labradori Castex, 1963

Płaszczka rzeczna
Płaszczka plamista

Samiec P14
Młode płaszczki Motoro
5 tydzień ciąży samicy