Jinshaia sinensis

Jinshaia sinensis wymaga zbiornika o pojemności minimum 100 litrów. Ponieważ gatunek ten jest jedynym w naturze mieszkańcem bystrzy, konieczne jest trzymanie go w zbiorniku zaprojektowanym tak, aby przypominał takie siedlisko. Podłoże powinno być z dobrze wypłukanego, drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, które będą imitowały naturalne środowisko ryb, czyli górskie strumienie. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte roślinami. Podczas gdy większość roślin wodnych nie będzie się rozwijać w takim otoczeniu, odporne typy, takie jak Microsorum, Bolbitis lub Anubias spp. można hodować przymocowane do dekoracji. Jako dodatkowe dekoracje mogą służyć kawałki drewna i korzenie. Woda musi być wydajnie filtrowana, ponieważ przylgi są wrażliwe na jej złe parametry. Konieczna jest regularna podmiana około 25% pojemności akwarium raz w tygodniu.

Obecnie w rodzaju rozpoznano trzy gatunki, wszystkie endemiczne dla dorzecza rzeki Jangcy. Jinshaia sinensis jest rybą wyspecjalizowaną do życia w szybko płynącej wodzie, tj. Sparowane płetwy są ustawione i rozciągnięte poziomo, głowa i ciało spłaszczone, brzuch wklęsły. Te cechy tworzą mocną przyssawkę, która pozwala rybom mocno przylegać do twardych powierzchni. Zdolność pływania na otwartej wodzie jest znacznie ograniczona, a zamiast tego wydają się pełzać i skakać po skałach i innych powierzchniach. Gatunek ten został początkowo opisany w rodzaju Psilorhynchus, a następnie umieszczony w Hemimyzon, dopóki Kottelat i Chu (1988) nie stworzyli obecnego rodzaju dla tego gatunku i J. abbreviata. Trzeci gatunek, J. niulanjiangensis, został opisany przez Mao i Lu w 1998 roku. Rodzina Balitoridae uznana przez Kottelata (2012) jest szeroko rozpowszechniona na większości subkontynentu indyjskiego, Azji Południowo-Wschodniej i Chinach.

POCHODZENIE:
Znany tylko z systemu rzecznego Jangcy (znanego również jako Chang Jiang) w Chinach, a konkretnie z dorzecza rzeki Jinsha, jej najbardziej wysuniętego na zachód dopływu. Jinshaia sinensis tomieszkaniec szybko płynących strumieni i wód górnych zawierających czystą, nasyconą tlenem wodę. Często zamieszkuje riffy, biegi i kaskady i prawdopodobnie preferuje płytsze strefy. Podłoża składają się na ogół ze żwiru, skał, głazów lub podłoża skalnego pokrytego bogatym biofilmem utworzonym przez algi i inne mikroorganizmy. Kępy roślin wodnych występują sporadycznie, ale roślinność nadbrzeżna jest zwykle dobrze rozwinięta.

WIELKOŚĆ:
12 cm

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice Jinshaia sinensis są prawdopodobnie nieco większe i pełniejsze niż samce.

ZACHOWANIE:
Łagodny i spokojny gatunek. Można trzymać bez problemów z innymi spokojnymi rybami. Samce mogą między sobą walczyć o terytorium. Są to jednak utarczki bezkrwawe. Gatunki zamieszkujące podobne wody naturalne to Barilius, Garra, Devario, niektóre Rasbora, Rhinogobius, Sicyopterus i Stiphodon gobies oraz sumy, takie jak Glyptothorax, Akysis i Oreoglanis.

TEMPERATURA:
18-21°C

WODA:
pH 6.5-7.5 lekko kwaśna i średnio twarda do 10ºdGH. Wodę należy regularnie podmieniać w ilości około 25-30% objętości zbiornika. Zalecana silna filtracja oraz wydajne napowietrzanie. Podobnie jak wiele gatunków, które naturalnie żyją w wodach płynących, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do swojego rozwoju potrzebuje nieskazitelnej wody przez cały czas. Konieczne jest również zapewnienie wysokiego poziomu rozpuszczonego tlenu i ruchu wody, dlatego sugerujemy użycie dużego filtra jako minimalnego wymogu oraz dodatkowych głowic lub kamieni napowietrzających. Ponieważ stabilne warunki wodne i obecność biofilmu są niezbędne dla jego dobrego samopoczucia, ryby te nigdy nie powinny być dodawane do akwariów niedojrzałych biologicznie.

POKARM:
Większość naturalnego pożywienia prawdopodobnie składa się z alg bentosowych i towarzyszących im mikroorganizmów, które są usuwane z kamieni i skał. W niewoli będzie akceptować suszone pokarmy dobrej jakości i bardziej mięsne, takie jak żywe lub mrożone ochotki, ale może mieć problemy z układem pokarmowym, jeśli dieta zawiera nadmierne ilości białka. Aby osiągnąć długoterminowy sukces, najlepiej zaopatrzyć dojrzałe akwarium w obfity zapas skał i innych powierzchni pokrytych glonami. Jeśli nie możesz wyhodować wystarczającej ilości glonów w głównym zbiorniku lub masz społeczność zawierającą wiele roślinożernych ryb, które szybko zjadają glony, może być konieczne utrzymanie oddzielnego zbiornika, w którym rosną glony na skałach i przełączenie ich na te w głównym zbiorniku.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie jest rozmnażany w niewoli.

SYNONIMY:
Psilorhynchus sinensis Sauvage & Dabry de Thiersant, 1874
Hemimyzon sinensis (Sauvage & Dabry de Thiersant, 1874)
Hemimzon sinensis (Sauvage & Dabry de Thiersant, 1874)
Homaloptera sinensis (Sauvage & Darby de Thiersant, 1874

Jinshaia sinensis
Jinshaia sinensis