Duch amazoński (brazylijski) – Apteronotus albifrons

OPIS:
Wymaga dużego zbiornika. Dwa egzemplarze można trzymać w minimum 100cm zbiorniku. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Konieczna duża ilość kryjówek z korzeni i kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego.  Akwarium najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Dobrze jest akwarium obsadzić częściowo dużymi roślinami o mocnych liściach.

Ryba posiada narządy elektryczne wytwarzające słabe pole elektryczne o częstotliwości ok. 1 kHz wykorzystywane do elektro nawigacji i wyszukiwania ofiary w ciemnościach oraz w wodzie o ograniczonej widoczności. Na całej powierzchni ciała ryby, rozmieszczone są dwa rodzaje licznych i bardzo czułych, wyspecjalizowanych elektroreceptorów: jedne wykrywają zmiany pola elektrycznego wysokiej częstotliwości generowanego przez własne narządy elektryczne (elektrorecepcja aktywna), drugie (ampułkowe) odbierają sygnały niskiej częstotliwości generowane przez inne organizmy znajdujące się w wodzie (elektrorecepcja pasywna).

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Gujana, Peru, Ekwador, Wenezuela
WIELKOŚĆ:
25 cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta nawet do prawie 50cm.
ZACHOWANIE:
Spokojna, ryba. Terytorialna wewnątrz gatunkowo. Rzadko w ciągu dnia daje się oglądać akwaryście. Większość czasu spędza w ukryciu. Należy trzymać z dużymi, spokojnymi rybami. Gatunek prowadzi nocny tryb życia. Uaktywnia się o zmierzchu. W ciągu dnia poszukuje kryjówek.
DYMORFIZM:
Nie znany.
TEMPERATURA:
23-28°C
WODA:
pH 6,0-8,0 5-19ºdGH ; woda miękka do twardej, dobrze filtrowana i napowietrzana. Ryba jest bardzo wrażliwa na obecność azotanów. Dlatego niezbędne są obfite i częste podmiany wody.
POKARM:
Wszelkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów, skorupiaków i rureczniki. Zjada również pokarmy suche w płatkach i granulatach. Większym rybom można raz w tygodniu podawać dżdżownice. Ponieważ ryba jest aktywna nocą, najlepiej karmić je po wyłączeniu światła wieczorem.
ROZMNAŻANIE:
Wyłącznie w dużym zbiorniku hodowlanym. Ikra jest przylepiana do ścian zbiornika, roślin i dekoracji. Rodzice opiekują się potomstwem.

SYNONIMY:
Gymnotus albifrons (Linnaeus, 1766)
Sternarchus albifrons (Linnaeus, 1766)
Apteronotus passan (Lacepède, 1800)
Sternarchus lacepedii (Castelnau, 1855)
Sternarchus maximilliani (Castelnau, 1855)

Fot. Robert Beke
Fot. Robert Beke