Długowąs żabi – Clarias batrachus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Podłoże z zaokrąglonego żwirku. Inaczej istnieje niebezpieczeństwo pokaleczenia pyska i wąsików. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Rybom należy zapewnić dużą ilość naturalnych kryjówek. W handlu często można spotkać odmiany beżowo białe lub albinotyczne.

POCHODZENIE:
Południowo-wschodnia Azja: Od Indii po Malezję.

WIELKOŚĆ:
W naturze osiąga do 100 cm długości. W akwarium zwykle nie przekracza 50 cm.

ZACHOWANIE:
Agresywny i żarłoczny gatunek. Zajmuje denna część akwarium. Z upodobaniem przekopuje dno w poszukiwaniu pokarmu. Należy trzymać w obszernym zbiorniku wyłącznie z dużymi rybami.

DYMORFIZM:
Brak wyraźnego.

TEMPERATURA:
20-25°C

WODA:
pH 6,0-8,0 ; woda miękka do twardej, silnie filtrowana i napowietrzana. Często i obficie podmieniana.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie pobiera larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby. Przysmakiem dorosłych egzemplarzy są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Rozmnażany na farmach hodowlanych. Dobrana para buduje gniazdo w podłożu w którym składana jest ikra w ilości nawet do 1000 ziaren. Samiec pilnuje gniazda oraz narybku. Wylęg następuje po około 2 dniach. Młode są bardzo żarłoczne i szybko rosną.

SYNONIMY:
Silurus batrachus Linnaeus, 1758
Clarias betrachus (Linnaeus, 1758)
Clarius bartrachus (Linnaeus, 1758)
Clarias punctatus Valenciennes, 1840
Clarias assamensis Day, 1877
Macropteronotus magur (Hamilton, 1822)

Clarias batrachus
Fot. Wikipedia