Ancistrus sp. (L089)

Ancistrus sp. (L089) to zbrojnik o jasnym kolorze. Akwarium dla L089 powinno być długości minimum 80 cm. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: Manaus

WIELKOŚĆ:
12 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce, a czasem samice, mają miękkie macki (krzaczaste, mięsiste narośle) na pysku – jest to unikalne dla rodzaju Ancistrus.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 6,0 – 7,0 ; zalecana bardzo silna filtracja wody i jej silny prąd.

POKARM:
Głownie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem żółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych. Ubarwienie młodociane znacznie różni się od umaszczenia dorosłego.

Fot. aqualog.de