Ancistrus sp. (L100)

Akwarium dla L100 powinno być długości minimum 80 cm. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Pará, Rio Xingú (Altamira).

WIELKOŚĆ:
10 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce, a czasem samice, mają miękkie macki (krzaczaste, mięsiste narośle) na pysku – jest to unikalne dla rodzaju Ancistrus.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 6,0 – 7,0 ; zalecana bardzo silna filtracja

POKARM:
Głownie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem żółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych.

SYNONIMY:
L100
LDA075

Fot. Rainer Stawikowski
Fot. aqualog.de