Ancistrus sp. (L506)

Akwarium dla tego gatunku Ancistrus sp. (L506) powinno być o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże z drobnego piasku lub żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa

WIELKOŚĆ:
10-15 cm 

ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, ale terytorialna w stosunku do samców tego samego gatunku. Nie zaleca się trzymanie więcej niż jednego samca w akwarium, ponieważ mogą ze sobą walczyć. Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome, tzw. “krzaczasty nos” oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,2 – 7,2 ; zalecana bardzo silna filtracja wody oraz stworzenie szybkiego nurtu wody w zbiorniku. Takie warunki powinny symulować naturalne środowisko życia ryb.

POKARM:
Pokarm głównie roślinny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. cukinia, ogórek, marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników. Ryby mogą dostawać dodatek karm mięsnych. Nie pogardzą również padliną, jeśli w akwarium trafi się martwa ryba.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra składana w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi, wachlując je w grotach dostarczając niezbędnego tlenu. Wylęg po około tygodniu. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.

Fot. Hans-Georg Evers