Ancistrus sp. “Rio Paraguay”

Zbiornik dla Ancistrus sp. “Rio Paraguay” powinien mieć dno o minimalnej powierzchni 60x30cm (zalecane 80×40 i większe). W akwarium należy umieścić różnej grubości korzenie, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania układu trawiennego zbrojników. Prąd wody powinien być stosunkowo silny oraz należy zapewnić wydajne napowietrzenie.
Ancistrus Rio Paraquay jest rzadko spotykanym egzemplarzem ancistrusa. Jego ciekawe, maskujące ubarwienie w pełni ujawnia się w biotopie czarnych wód, gdzie jego ceglana barwa jest szczególnie widoczna.

POCHODZENIE:
La Plata, Paraná, Paragwaj.

WIELKOŚĆ:
10-12 cm

ZACHOWANIE:
Jest zbrojnikiem aktywnym w ciągu dnia. Lubi przesiadywać wśród roślin wygrzewając się w świetle słonecznym. Nie przejawia specjalnej agresji w stosunku do innych ryb. Polecany do akwariów towarzyskich.

DYMORFIZM:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

TEMPERATURA:
26-28°C

WODA:
Ph: 6,0-7,4 ; Gh: 4-12° ; zalecana bardzo silna filtracja

POKARM:
Ancistrus rio paraquay jest zbrojnikiem roślinożernym, którego dieta powinna opierać się na cukinii, ogórku, papryce, szpinaku oraz pokarmach bogatych w spirulinę. Dodatkowo można dodać odrobinę pokarmu mięsnego w postaci krylu, solowca, oczlika oraz tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła dochodzi w grocie, którą samiec kilka dni wcześniej czyści. Z jednego tarła można uzyskać 20-80 jajeczek, który inkubacja trwa 5-6 dni. Po tym czasie wykluwa się narybek, który przez kolejne dni żywi się woreczkiem żółtkowym. W momencie pełnego zabsorbowania woreczka należy zacząć podawać starte pokarmy roślinne oraz lekko sparzone warzywa.

Fot. Haakon Haagensen