Ancistrus ranunculus (L034)

Ancistrus ranunculus chociaż jest cały czarny, jest to łatwo zidentyfikowany gatunek Ancistrusa ze względu na jego ekstremalną szerokość głowy. Akwarium o długości minimum 80 cm. Podłoże żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium. Naturalnym siedliskiem są kamieniste strumienie. Woli chować się między pęknięciami w podłożu skalnym lub pod płaskimi kamieniami na dnie.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecza Xingu i Tocantins w Brazylii.

WIELKOŚĆ:
12,9 cm 

ZACHOWANIE:
Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samce mają charakterystyczne “poroże” na głowie – bardzo efektowne.

TEMPERATURA:
25-28°C

WODA:
pH 6,0 – 7,0 ; zalecana bardzo silna filtracja.

POKARM:
Chociaż nadal jest wszystkożerny, wydaje się być bardziej mięsożercą niż przeciętny Ancistrus. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Typowe zachowanie hodowlane Ancistrus. Samce przebywają w jaskiniach i pilnują potomstwa. Samice składają około 8 do 12 jaj. Jaja wylęgają się po 5-7 dniach. Po około 10 dniach woreczek żółtkowy jest całkowicie wchłaniany i młode zaczynają jeść. Narybek nie jest problematyczny do wychowu.

Fot. Lars jamme
Fot. Lars jamme