Hypancistrus sp. (L260)

Hypancistrus sp. (L260) podobny jest do L066, ale ma plamki (ogólnie cieńsze) i paski. Ryba mniejsza, bardziej przysadzista ryba niż L066. Ma ten sam wzór koloru co Pseudolithoxus tigris (L257). Zalecane jest akwarium o długości minimum 80 cm. Podłoże z piasku. Dekoracje z korzeni i kawałków drewna, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Rio Tapajós, Pará, Brazylia.

WIELKOŚĆ:
9 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. Samce nieco większe od samic. Samce posiadają dłuższe międzykręgowe, zęby skórne piersiowe niż u samic. Twardy promień płetw piersiowych jest szerszy, głowa szersza i dłuższa. Samce tego gatunku również wydają się mieć brzuch wykonany z marmuru (całkowicie lub częściowo), samice mają jednak cały biały brzuch.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6.4 – 7.6 ; woda miękka do średnio twardej 16°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Woda nie powinna zawierać azotynów i możliwie jak najmniej azotanów oraz posiadać jak najwyższy poziom rozpuszczonego tlenu. W akwarium należy zapewnić również szybki prąd wody.

POKARM:
Zbrojnik typowo mięsożerny. Należy podawać mu pokarmy pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem pokarmu roślinnego. Bardzo chętnie przyjmują mrożoną ochotkę, rurecznik i skrobane serce wołowe, krewetki, ślimaki. Podstawą diety jest, cyklop, dafnia, solowiec, wodzień, krill, czarny komar, ochotka i inne pokarmy pochodzenia naturalnego. Sztuczne pokarmy płatkowe, granulowane czy tabletkowe zarówno mięsne i roślinne powinny stanowić urozmaicenie diety. Od czasu do czasu zbrojniki mięsne żerują też na naturalnych pokarmach roślinnych jak: ogórek, papryka czerwona, cukinia, kabaczek, szpinak oraz tabletki z wysoką zawartością spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32°C. Dojrzałe ryby w okresie tarła są pobudzone i wykonują przepiękny spektakl oparty na ich rytuałach. Objawia się on tym, że w pierwsze fazie tarła samiec czyści grotę, a następnie do połowy wychodzi i wachluje ją płetwami. Samica, widząc takie zachowanie samca, podpływa do otworu groty. Gdy samiec jest gotowy, wówczas wpuszcza ją do środka. Ikra składana jest w ilości około 10-20 ziaren. Wylęg następuje po około 5-7 dniach. Po kolejnych 10 dniach młode opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić pokarmami mięsnymi . Młode dość wolno rosną i osiągają długość 5-6 cm dopiero po roku.

SYNONIMY:
Queen Arabesque Pleco

Fot. Hakon Haagensen
Fot. Lars jamne