Panaqolus albivermis (L204)

Panaqolus albivermis (L204) ma unikalny wzór na ciele. Ubarwienie od ciemnobrązowego do czarnego z bardzo cienkimi białymi do żółtymi pionowymi liniami rozpoczynającymi się na górnej części ciała i sięgającymi do dolnej części ciała. Kiedy ryba rośnie, linie czasami pękają do punktu, w którym stają się plamami. Płetwy mają cienkie białe lub żółte paski. Młode osobniki mają raczej białe linie, które mają tendencję do żółknięcia wraz z wiekiem ryby.

Wymaga akwarium co najmniej 100 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów, kawałków drewna i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Jako ryba jedząca drewno, zbiornik powinien być ozdobiony kilkoma różnymi rodzajami drewna, łupinami orzecha kokosowego.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Prowincja Padre Abad, dystrykt Irazola, rzeka San Alejandro, dorzecze rzeki Ucayali, Peru.

WIELKOŚĆ:
13 cm

DYMORFIZM:
U dorosłych osobników możliwe jest rozróżnienie bezproblemowe płci. Samice są nieco mniejsze, ale bardziej zaokrąglone (szczególnie w części brzusznej). Samce są smuklejsze, większe i odznaczają się posiadaniem okazalszych i pokrytych wyraźnymi kolcami płetw piersiowych oraz „owłosionego” ogona.

ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla “glonojadów” przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami.

TEMPERATURA:
24-30°C
WODA:
pH 6.6-8.6 ; pH 5,6-7,0 miękka do twardej 2-18°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.

POKARM:
To drewnojad. W akwarium powinien mieć dostępne kilka rodzajów drewna i korzeni. Oprócz tego powinien być karmiony surowymi warzywami (cukinia, ogórek, papryka, itp) oraz tabletkami z dużą zawartością spiruliny. Dietę należy uzupełniać mrożonymi pokarmami mięsnymi. W akwarium powinny znaleźć się łupiny orzechów kokosowych, które ryby będą obgryzać z włókien.

ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik łatwy do rozmnożenia w akwarium. Rybom jednak trzeba zasymulować porę deszczową poprzez duże podmiany wody na zimną. Tarło odbywa się zwykle w rurce lub grocie ceramicznej, w łupinie orzecha kokosowego, pod korzeniami. Samica składa zwykle 20-25 ziaren ikry. Samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około tygodniu. Młode posiadają duże woreczki żółtkowe, które wykorzystują w ciągu kolejnych dni. Po około 2-3 tygodniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karminy tabletkami na bazie spiruliny dla zbrojników.

SYNONIMY:
LDA022
Flash Pleco

Fot. Hakon Haagensen
Fot. Hakon Haagensen