Lamontichthys filamentosus

Lamontichthys filamentosus wymaga obszernego zbiornika o pojemności minimum 240 litrów. W akwarium należy stworzyć duży prąd wody który będzie stymulował ich naturalne środowisko. Podłoże powinno być żwirowate, dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna, lignitów oraz grot. Oświetlenie średnie do silnego. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością, najlepiej “trawiastymi” gatunkami.

POCHODZENIE:
Wody Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Peru.

WIELKOŚĆ:
16 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojny i łagodny gatunek. Najlepiej trzymać z innymi zbrojnikami o łagodnym usposobieniu.

DYMORFIZM:
Samce mają inny kształt wyrostków w okolicy narządów płciowych. Do zauważenia dla wprawnych hodowców.

TEMPERATURA:
22-26ºC

WODA:
Woda miękka do średnio twardej do 16ºdGH ; pH 6,0-7,6 woda o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego. Wymaga wydajnej filtracji oraz podmian w ilości około 30% objętości raz w tygodniu.

POKARM:
Gatunek dość trudny do wykarmienia. W naturze ryby żerują w wartkim nurcie, ale w miejscach gdzie tafla wody posiada gładkie i nieruchomą powierzchnię. Należy zatem tak ustawić prąd ody z filtrów aby nie powodował ruchu tafli wody. Można też część przypowierzchniową obłożyć dekoracjami, tak by chroniły część tafli. W tym miejscu w akwarium należy podawać rybom pokarm. W naturze ryby odżywiają się resztkami roślin, glonami, padliną zwierząt wodnych. W warunkach akwariowych należy karmić wysokiej jakości pokarmami sztucznymi w tabletkach oraz sprawdzać które z nich przypadną do gustu rybom. Po selekcji należy karmić najchętniej pobieranymi pokarmami. W diecie ryb nie powinno zabraknąć naturalnych pokarmów roślinnych tj. groszek, cukinia, ogórek, sałata, marchewka.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w warunkach akwariowych. Egzemplarze w handlu pochodzą najczęściej z odłowu. Samica składa 40-50 ziaren ikry które są przyklejane do szyby, kamieni, korzeni oraz w grotach. Po około 8 dniach następuje wylęg. Młode mają około 12 mm długości.

SYNONIMY:
Harttia filamentosa
Harttia filamentissima

Fot. Aqualog.de
Fot. Aqualog.de