Panaqolus albomaculatus (LDA031)

Panaqolus albomaculatus (LDA031) wymaga akwarium co najmniej 100 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów, kawałków drewna i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Jako ryba jedząca drewno, zbiornik powinien być ozdobiony kilkoma różnymi rodzajami drewna, łupinami orzecha kokosowego.

Panaqolus: nazwa pochodzi od miejscowego terminu Panaque i występuje w formie, która sugeruje mniejszy rozmiar niż ten rodzaj. Ten specyficzny epitet odnosi się do jej białych (albus = białe) plamek (maculo, -atus = plamka, plamka).

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Río Itaya, río Amazonas drainage, 11 kilometers south-southwest of center of Iquitos.

WIELKOŚĆ:
12,5 cm

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce mają długie międzykręgowe kolce i delikatne ząbki na ciele przypominające futro.

ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla zbrojników przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami.

TEMPERATURA:
26-33°C

WODA:
pH 5.0-7.0 ; pH 5,6-7,0 miękka do twardej 2-18°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.

POKARM:
Gatunek to drewnojad. W akwarium powinien mieć dostępne kilka rodzajów drewna i korzeni. Oprócz tego powinien być karmiony surowymi warzywami (cukinia, ogórek, papryka, itp.) oraz tabletkami z dużą zawartością spiruliny. Dietę należy uzupełniać mrożonymi pokarmami mięsnymi. W akwarium powinny znaleźć się łupiny orzechów kokosowych, które ryby będą obgryzać z włókien.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w warunkach akwariowych.

SYNONIMY:
Panaque albomaculatus

Fot. Torbjam Martinussen
Fot. Haakon Haagensen