Scriptaphyosemion brueningi

Scriptaphyosemion brueningi wymaga zbiornika około 50 litrowego. Miejscami gęsta obsada roślin, jak również sporo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, lignitów i kamieni. Zalecane jest umieszczenie włókien torfu na dnie zbiornika.

POCHODZENIE:
Afryka: Sierra Leone i Liberia
WIELKOŚĆ:
6 cm
DYMORFIZM:
Samiec jest barwniejszy i większy od samicy. Samica jest również bardziej zaokrąglona w okolicach brzucha.
ZACHOWANE:
Spokojna i łagodna rybka. jednak agresywna wewnątrz gatunkowo. Gatunek jest bardzo płochliwy, dlatego nie nalży trzymać go z większymi rybami.
TEMPERATURA:
22-25ºC
WODA:
pH 6.0-7.0 ; dH: do 8°
POKARM:
Mięsożerna, główny pokarm powinny stanowić żywe larwy owadów. Jednak ryby można również przyzwyczaić do pokarmów mrożonych.
ROZMNAŻANIE:
Ryby osiągają dojrzałość płciowa w wieku 4-5 miesięcy. Do akwarium rozrodowego wpuszczamy samca z kilkoma samicami. Należy zbiornik wyposażyć w liczne kryjówki dla samic. Dno zbiornika należy wyłożyć torfem i mchami. Po tarle, w czasie którego samica składa od kilku do kilkunastu ziaren ikry dziennie, torf z ikrą wyjmujemy i przekładamy do oddzielnego akwarium z wodą ze zbiornika tarliskowego. Po około 3 tygodniach następuje wylęg. Z początku wylęg należy karmić pantofelkami, węgorkiem octowym i innymi najdrobniejszymi pokarmami. Następnie należy, wraz ze wzrostem ryb, przechodzić na larwy solowca i nicienie mikro. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

SYNONIMY:
Roloffia brueningi
Aphyosemion brueningi
Aphyosemion roloffi
Roloffia roloffi