Gruczołowiec niebieskopręgi – Mimagoniates lateralis

Mimagoniates lateralis  wymaga zbiornika o pojemności już od 40 litrów. Zalecana gęsta obsada roślin w akwarium. Dekoracje z kamieni i korzeni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Ryby najlepiej prezentują się w stadzie na tle soczysto zielonych roślin. Podłoże najlepiej z ciemnego żwiru. Należy łączyć wyłącznie z łagodnymi i małymi gatunkami.

Mimagoniates lateralis jest jednym z najmniejszych kąsaczokształtnych. Niestety ta piękna ryba jest zagrożona wyginięciem w naturalnym środowisku.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia: Parana, São Paulo

WIELKOŚĆ:
3-3,3 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Nadaje się do zespołu innych łagodnych gatunków o podobnej wielkości. Zalecane jest trzymanie przynajmniej 10 sztuk w stadzie, wtedy ryby będą się dobrze czuły i doskonale prezentowały.

DYMORFIZM:
Samiec jest mniejszy i smuklejszy. Płetwy odbytowa i grzbietowa samców czarno obrzeżone. W okresie tarła samiec intensywnie żółty. 

TEMPERATURA:
18-24ºC 

WODA:
pH 5.5-6.5 ; woda miękka, najlepiej filtrowana przez torf. Powinna być wydajnie filtrowana i regularnie podmieniana w niewielkich ilościach.

POKARM:
Żywy i suchy. Do przysmaków należą larwy komarów. Rybom należy zapewnić urozmaiconą dietę.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek sporadycznie rozmnażany w warunkach akwariowych.

SYNONIMY:
Coelurichthys lateralis
Coelurichthys tenuis
Mimagoniates tenuis
Mimagoniates barberi