Peckoltia vittata (L015)

OPIS:
Akwarium co najmniej 50 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Peckoltia vittata była często mylona w literaturze hobbystycznej z rybą, którą obecnie znamy jako Panaque maccus, clown pleco.

Peckoltia: nazwana na cześć Gustavo Peckolta, członka Komisji Historii Naturalnej w Londynie. Ten specyficzny epitet dosłownie oznacza ozdobiony wstążką (vittata = ozdobiony wstążką) i odnosi się do pasm koloru na jego ciele ryby. Podobnie jak w przypadku większości Loricariidów, ubarwienie zależy od nastroju.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Amazonka, Tajapouru, Xingú w pobliżu portu Moz, Rio Madera, Brazylia.
WIELKOŚĆ:
14 cm
DYMORFIZM:
Samce mniejsze od samic. Samce rozwijają małe zębodoły, które zdobią przednie promienie płetwy piersiowej i tylną połowę ciała ryby. Samice pozostają bez ozdób i mają szerszy obwód ciała, co jest najbardziej widoczne, gdy patrzy się z góry na obszar tuż za płetwami piersiowymi.
ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla “glonojadów” przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami
TEMPERATURA:
22-26°C
WODA:
pH 5.6-7.0 ; pH 5,6-7,0 miękka do średnio twardej 2-12°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.
POKARM:
Gatunek wszystkożerny z tendencją do pokarmów mięsnych. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Dobrze odżywione osobniki nie uszkodzą większości roślin.
ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik łatwy do rozmnożenia w akwarium. Tarło odbywa się zwykle w rurce lub grocie ceramicznej, w łupinie orzecha kokosowego, pod korzeniami. Samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około tygodniu. Młode posiadają duże woreczki żółtkowe, które wykorzystują w ciągu kolejnych 7-8 dni. Następnie zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu.

SYNONIMY:
Chaetostomus vittatus
Peckoltichthys kuhlmanni
Peckoltia kuhlmanni

L015
Candy Striped Pleco

Fot. AquaFood
Fot. Wikipedia