Zbrojnik czarnopasy – Panaque nigrolineatus (L190)

Wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Akwarium częściowo zaciemnione przez pływające rośliny. Dekoracje z korzeni i kawałków drewna. Podłoże najlepiej z piasku.

Panaque nigrolineatus są importowane we wszystkich rozmiarach i w wielu formach kolorystycznych. Co ciekawe, kolor oczu waha się od jaskrawopomarańczowego do matowoczerwonego. Wydaje się, że młode osobniki populacji brazylijskiej mają stałe lub gładkie w przeciwieństwie do poprzecznych promieni płetw ogonowych. Tak więc młody osobnik z poprzecznymi promieniami płetwy ogonowej pochodzi z populacji kolumbijskiej lub wenezuelskiej.

POCHODZENIE:
Ameryka południowa – Brazyli, Rzeka Guárico w Calabozo, dorzecze rzeki Apure, stan Guárico, Wenezuela.

WIELKOŚĆ:
45 cm 

ZACHOWANIE:
Terytorialna w stosunku do innych zbrojników i większych gatunków innych ryb. Panaque zawsze zaaranżuje akwarium według własnych upodobań. Dlatego trzeba upewnić się, że skały są dobrze zabezpieczone i nie można ich przewrócić o szybę po podkopaniu podłoża.

DYMORFIZM:
Nie znany.

TEMPERATURA:
22-30ºC

WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda miękka do twardej. Dobrze filtrowana.

POKARM:
Pokarm pochodzenia roślinnego: tabletki na bazie spiruliny, marchew, sałata, zielony groszek, cukinia, ogórek. Koniecznie duża ilość drewna i korzeni w zbiorniku, ponieważ ryby żywią się celulozą zawartą w drewnie. Zarówno ze względów dietetycznych, jak i dlatego, że wydaje się być ulubioną kryjówką Panaque. Aczkolwiek każde ciemne schronienie o odpowiedniej wielkości zostanie wykorzystane przez ryby do ukrycia się.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w akwarium.

SYNONIMY:
Chaetostomus nigrolineatus
L190
Royal Pleco

Fot. Enrico Richter
Fot. Enrico Richter