Wężogłów afrykański – Parachanna obscura

Parachanna obscura wymaga zbiornika o długości najmniej 200 cm. W akwarium zalecany jest częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić dużą ilość odpowiedniej wielkości kryjówek. Akwarium powinno być też szczelnie przykryte, ponieważ ryby potrafią z niego wyskoczyć.

POCHODZENIE:
Afryka: od Senegalu po Kamerun, Niger, Czad, Sudan i Demokratyczną Republikę Konga.

WIELKOŚĆ:
50 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium ze względu na ich agresję w stosunku do innych ryb.

DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. Posiadają też więcej białych kropek na ciele. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.

TEMPERATURA:
26-30°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażane w warunkach akwariowych. Ikra składana jest wśród roślinności. Po tarle samiec przenosi ikrę do zbudowanego gniazda. Para pilnuje ikry w gnieździe oraz młodych. Wylęg następuje po około 1-3 dniach. Po kolejnych, kilku dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Najlepiej wtedy odłowić rodziców, ponieważ mogą zjadać swoje młode. Wśród młodych ryb również występuje kanibalizm. Dlatego istotne jest, by odławiać wyrośnięte osobniki. Inaczej będą one zjadać mniejszych braci z miotu.

SYNONIMY:
Ophiocephalus obscurus
Channa obscura
Channa obscurus
Ophicephalus obscurus
Paraphiocephalus obscurus
Parophiocephalus obscurus

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia
Fot. YouTube