Wężogłów piękny – Channa pulchra

OPIS:
Channa pulchra wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować. Podłoże może być zarówno z piasku jak i drobnego żwiru. Konieczne jest przykrycie akwarium, ponieważ ryby mogą wyskoczyć z akwarium.

POCHODZENIE:
Chiny. W naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie zbiorniki zarówno płynące, jak i stojące, preferując siedliska zarośnięte, z dużą ilością kryjówek.
WIELKOŚĆ:
30 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium ze względu na ich agresję w stosunku do innych ryb.
DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. Posiadają też więcej białych kropek na ciele. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.
TEMPERATURA:
25-30°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwariach. Tarło ryb odbywa się w grotach, jaskiniach lub norach. Po tarle samiec zbiera ikrę do pyska i przenosi ją do groty. Tam ją wypuszcza i pozwala na jej swobodne unoszenie się pod sklepieniem. W ten sposób ochrania ikrę oraz wylęg.

SYNONIMY:
Ophiocephalus melanosoma
Ophicephalus melasoma
Ophiocephalus melasoma
Ophicephalus rhodotaenia
Ophicephalus mystax
Ophiocephalus baramensis