Potamotrygon orbignyi

Akwarium o pojemności 500 litrów. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Nie należy stosować żwiru i kamieni z ostrymi krawędziami. Dekoracje z dużych korzeni, kamienie – otoczaków. Dekoracje powinny być masywne i ciężkie oraz dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem, ponieważ wyrośnięte płaszczki bez problemów mogą je przesuwać. Rybom koniecznie należy zapewnić dużo odkrytego dna do swobodnego poruszania się. Rośliny koniecznie duże i posadzone w doniczkach, obłożonych kamieniami. W przeciwnym wypadku mogą być zniszczone przez ryby. Zbiornik powinien mieć jasne oświetlenie. Akwarium powinno być koniecznie przykryte lub zabezpieczone siatką przed wyskakiwaniem ryb. Grzałkę w akwarium należy zabezpieczyć i umiejscowić w miejscu niedostępnym dla ryb, ponieważ są one wrażliwe na poparzenia. Płaszczki posiadają w połowie długości ogona kolec jadowy. Ukłucie może być niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy stosować wszelkie środki ostrożności! Gatunek posiada wiele odmian barwnych, które różnią się odcieniem ubarwienia, szczegółami rysunków na grzbiecie czy intensywnością ubarwienia.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa- Amazonka, Orinoko, rzeki Surinamu, Gujany, Gujany Grancuskiej.

WIELKOŚĆ:
W warunkach akwariowych osiąga rozmiary 30-35 cm średnicy.

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Zajmuje dno zbiornika. Należy trzymać jedynie z większymi egzemplarzami innych gatunków. Nie należy łączyć ich z dużymi zbrojnikami, ponieważ przysysając się do ciała płaszczek, mogą uszkodzić ich delikatną skórę.

DYMORFIZM:
U samca doskonale widoczne są narządy kopulacyjne, które znajdują się u nasady ogona.

TEMPERATURA:
25-28°C

WODA:
pH 6,0-6,5 ; miękka do 18ºdGH ; zalecana bardzo silna filtracja wody.

POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić dżdżownicami, rybami, skorupiakami, filetami rybnymi i chudym mięsem. Pokarm brany z dna. Ryby są bardzo żarłoczne i należy je karmić nawet kilka razy w ciągu dnia.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek żyworodny. Do zapłodnienia zachodzi w ciele samicy, która rodzi w pełni uformowane młode płaszczki. Zwykle w jednym miocie jest od 2 do 7 młodych. Należy je karmić na początku larwami owadów, przechodząc stopniowo na pokarmu grubsze wraz ze wzrostem płaszczek. Bardzo łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych.

SYNONIMY:
Trygon orbignyi Castelnau, 1855
Trygon dorbignyi Castelnau, 1855
Trygon d’orbignyi Castelnau, 1855
Trygon dumerilii Castelnau, 1855
Potamotrygon dumerilii (Castelnau, 1855)
Trygon reticulatus Günther, 1880
Potamotrygon reticulatus (Günther, 1880)
Potamotrygon humerosus ( Garman, 1913)
Potamotrygon orbignyi
Potamotrygon reticulata

Fot. amazonasrochen.ch
Fot. Wikipedia