Potamotrygon schroederi

Akwarium o pojemności 800 litrów Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Nie należy stosować żwiru i kamieni z ostrymi krawędziami. Dekoracje z dużych korzeni, kamienie – otoczaków. Dekoracje powinny być masywne i ciężkie oraz dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem, ponieważ wyrośnięte płaszczki bez problemów mogą je przesuwać. Rybom koniecznie należy zapewnić dużo odkrytego dna do swobodnego poruszania się. Rośliny koniecznie duże i posadzone w doniczkach, obłożonych kamieniami. W przeciwnym wypadku mogą być zniszczone przez ryby. Zbiornik powinien mieć jasne oświetlenie. Akwarium powinno być koniecznie przykryte lub zabezpieczone siatką przed wyskakiwaniem ryb. Grzałkę w akwarium należy zabezpieczyć i umiejscowić w miejscu niedostępnym dla ryb, ponieważ są one wrażliwe na poparzenia. Płaszczki posiadają w połowie długości ogona kolec jadowy. Ukłucie może być niebezpieczne dla człowieka, dlatego należy stosować wszelkie środki ostrożności! Gatunek w handlu występuje pod nazwami: P4, P40, R28, R128, R145, R151, “Columbian stingray”, “Sacha stingray”, “True Flower stingray”

POCHODZENIE:
Występuje w dorzeczy Orinoko i Amazonki. Zamieszkuje tereny Brazylii, Kolumbii i Wenezueli.

WIELKOŚĆ:
W warunkach naturalnych osiąga 60 cm średnicy

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna. Zajmuje dno zbiornika. Należy trzymać jedynie z większymi egzemplarzami innych gatunków. Nie należy łączyć ich z dużymi zbrojnikami, ponieważ przysysając się do ciała płaszczek, mogą uszkodzić ich delikatną skórę.

DYMORFIZM:
U samca doskonale widoczne są narządy kopulacyjne, które znajdują się u nasady ogona.

TEMPERATURA:
25-28°C

WODA:
pH 6,0-6,5 ; miękka do 18ºdGH ; zalecana bardzo silna filtracja.

POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić dżdżownicami, rybami, skorupiakami, filetami rybnymi i chudym mięsem. Pokarm brany z dna. Ryby są bardzo żarłoczne i należy je karmić nawet kilka razy w ciągu dnia.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek żyworodny. Do zapłodnienia zachodzi w ciele samicy, która rodzi w pełni uformowane młode płaszczki. Zwykle w jednym miocie jest od 2 do 7 młodych. Należy je karmić na początku larwami owadów, przechodząc stopniowo na pokarmu grubsze wraz ze wzrostem płaszczek. Bardzo łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych.

Fot. amazonasrochen.ch