Panaqolus claustellifer (L306)

Panaqolus claustellifer to zbrojnik o bardzo ładnym ubarwieniu. wymaga akwarium co najmniej 60 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów, kawałków drewna i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek. Jako ryba jedząca drewno, zbiornik powinien być ozdobiony kilkoma różnymi rodzajami drewna, łupinami orzecha kokosowego.

Bardzo, bardzo podobny do LDA001. Jedyną różnicą jest to, że ta ryba ma krwistoczerwone paski, a nie beżowe do pomarańczowych.

Panaqolus: nazwa pochodzi od miejscowego terminu Panaque i występuje w formie, która sugeruje mniejszy rozmiar niż ten rodzaj. Ten specyficzny epitet odnosi się do jej białych (albus = białe) plamek (maculo, -atus = plamka, plamka).

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Amazonka – dorzecze Rio Branco, rzeka Takutu w pobliżu Lethem, Gujana.

WIELKOŚĆ:
9 cm

DYMORFIZM:
Podobnie jak wszyscy przedstawiciele rodzaju, samce wyrastają w okresie lęgowym na wydłużonych międzykręgowych odontodach. U samców widoczne są również odontody wzdłuż grzbietu (z tyłu ciała). U samców rozwijają się małe spiczaste brodawki narządów płciowych, natomiast u dojrzałych samic duże, zaokrąglone, nabrzmiałe brodawki. Ponadto ciężarne samice mają zauważalnie szersze ciała między płetwami piersiowymi i miednicznymi, patrząc z góry, w porównaniu do samców.

ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla zbrojników przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami.

TEMPERATURA:
26-33°C

WODA:
pH 5.0-7.0 ; pH 5,6-7,0 miękka do twardej 2-18°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.

POKARM:
Gatunek to drewnojad. W akwarium powinien mieć dostępne kilka rodzajów drewna i korzeni. Oprócz tego powinien być karmiony surowymi warzywami (cukinia, ogórek, papryka, itp.) oraz tabletkami z dużą zawartością spiruliny. Dietę należy uzupełniać mrożonymi pokarmami mięsnymi. W akwarium powinny znaleźć się łupiny orzechów kokosowych, które ryby będą obgryzać z włókien.

ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik możliwy do rozmnożenia w akwarium. Rybom jednak trzeba zasymulować porę deszczową poprzez duże podmiany wody na zimną. Tarło odbywa się zwykle w rurce lub grocie ceramicznej, w łupinie orzecha kokosowego, pod korzeniami. Samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około tygodniu. Młode posiadają duże woreczki żółtkowe, które wykorzystują w ciągu kolejnych dni. Po około 2-3 tygodniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karminy tabletkami na bazie spiruliny dla zbrojników.

SYNONIMY:
LDA064
L306

Fot. Andreas Tanke
Fot. Andreas Tanke
Fot. Andreas Tanke
Fot. Andreas Tanke