Channa andrao

OPIS:
Channa andrao wymaga zbiornika o pojemności najmniej 80 cm. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami.. Rybom należy tez zapewnić dużo kryjówek z korzeni, lignitów i roślin. Zbiornik powinien być tez szczelnie przykryty, żeby ryby z niego nie wyskoczyły.

POCHODZENIE:
Azja: Indie.
WIELKOŚĆ:
10-11 cm 
ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest trzymać w akwarium jednogatunkowym lub z innymi, mniej terytorialnymi wężogłowami.
DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są intensywniej ubarwione. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.
POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.
ROZMNAŻANIE:
Ryba rozmnażana bez problemu w warunkach akwariowych. Ryby po dobraniu się w pary przystępują do tarła. Do rozrodu podchodzą dobrze wykarmione osobniki. Do tarła dochodzi pod powierzchnią wody wśród roślin. Samiec zbiera zapłodnione jaka do pyska, gdzie je inkubuje. Samica w tym czasie broni obranego, przez parę, terytorium. Wylęg następuje po około 3-5 dniach. Przez około pierwszy miesiąc młodych nie trzeba karmić, ponieważ samica wydala niezapłodnione jaja, którymi karmi młode.

Fot. Wikimedia
Fot. Colin Dunlop
Fot. Colin Dunlop