Wężogłów wschodni – Channa orientalis

Channa orientalis wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować.

Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

POCHODZENIE:
Azja: Afganistan i Beludżystan na południe do Sri Lanki i na wschód do Indonezji. W naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie zbiorniki zarówno płynące, jak i stojące, preferując siedliska zarośnięte, z dużą ilością kryjówek.

WIELKOŚĆ:
33 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą. Najlepiej jest je trzymać w jednogatunkowym akwarium ze względu na ich agresję w stosunku do innych ryb. Młodo osobniki mogą być trzymane w większej grupie, jednak wraz z dojrzewaniem robią się wobec siebie również agresywne.

DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. Posiadają też więcej białych kropek na ciele. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.

TEMPERATURA:
18-25°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek dobiera się w pary na całe życie. Najlepiej jest wyodrębnić parę z większej grupy ryb. Samiec po udanym tarle bierze ikrę do pyska i inkubuje ją przez około 3-5 dni. Długość inkubacji zależy od temperatury w zbiorniku i przy niższej może się wydłużyć nawet do 10 dni. Wykarmienie młodych nie jest trudne. w początkowym okresie samica wydala niezapłodnione jaja, którymi żywią się młode. Po około 20-30 dniach młode należy karmić drobnymi pokarmami mięsnymi, jak mrożone larwy owadów, przechodząc stopniowo na większe pokarmy.

SYNONIMY:
Ophiocephalus aurantiacus Hamilton, 1822
Ophiocephalus auranticus Hamilton, 1822
Ophiocephalus apus Canestrini, 1861
Ophicephalus apus Canestrini, 1861
Channa gachua (Hamilton, 1822)