Akara błękitna – Andinoacara pulcher

Andinoacara pulcher wymaga zbiornika o długości 120 cm. Podłoże najlepiej piaszczyste o grubej warstwie. Pływające rośliny zapewniające cień w części zbiornika, ale rośliny ukorzenione w podłożu są mniej polecane, ponieważ ta ryba jest zapalonym kopaczem. Gatunki roślin, które można przyczepić do dekoracji, takie jak Anubias czy paproć jawajska, mają znacznie większe szanse na przetrwanie w akwarium z akarami. Andinoacara pulcher może być dość wrażliwa na pogarszającą się jakość wody, dlatego należy stosować skuteczny filtr biologiczny.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa. Pochodzi z Trynidadu i Tobago oraz części Wenezueli i został wprowadzony sztucznie w wielu innych krajach. Gatunek zdolny do przystosowania się, który zajmuje różnorodne siedliska w przyrodzie, od mętnych wód stojących po płynące strumienie i rzeki z czystą wodą.

WIELKOŚĆ:
13-15 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, zarówno do przedstawicieli swojego jak i innych gatunków. Andinoacara pulcher zarówno dobrze czuje się trzymana w parach jak i większych stadach. Dobrymi towarzyszami dla Andinoacara pulcher są średniej wielkości kąsaczokształtne, sumy, takie jak Corydoras spp., Loricarie oraz, w wystarczająco dużym zbiorniku, inne stosunkowo spokojne pielęgnice.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce mają lekko spiczaste płetwy grzbietowe i odbytowe, a samice mają ogólnie bardziej zaokrąglony wygląd niż samce.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 6.5-80. ; twardrość do 12° dH

POKARM:
Pochodzenia zwierzęcego – żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany.

ROZMNAŻANIE:
Jedna z najłatwiejszych w hobby pielęgnic rozmnażających się na podłożu. Najlepszym sposobem na uzyskanie pary jest zakup 6 młodych rybek i umożliwienie im naturalnego wzrostu i łączenia w pary. Po utworzeniu pary dobrze jest usunąć inne ryby, chyba że zbiornik jest bardzo duży. W akwarium powinno być wiele płaskich kamieni i roślin szerokolistnych, takich jak Echinodorus sp., króre zapewnią potencjalne miejsca do tarła.

Para Andinoacara pulcher wybierze, a następnie dokładnie wyczyści miejsce tarła na swoim terytorium. Może to być płaska skała, szeroki liść rośliny lub dołek wykopany z podłoża. Tarło zachodzi w podobny sposób jak wiele innych pielęgnic, gdzie samica składa rząd jaj, pozwalając samcowi zająć jej miejsce i zapłodnić je. W ten sposób można zapłodnić do 200 jaj. Jaja wykluwają się po około 48-72 godzinach i w tym czasie samiec będzie bronił miejsca tarła, podczas gdy samica zajmie się jajami. Może tu wystąpić też zamiana ról rodziców. Narybek zaczyna swobodnie pływać po następnych 72 godzinach i na tym etapie można je karmić nicieniemi mikro i / lub larwami solowca. Opieka nad lęgiem przez rodziców trwa zwykle około 2 tygodni, po czym para może ponownie podejść do tarła.

SYNONIMY:
Aequidens pulcher (Gill, 1858)
Aequidens pulchrus (Gill, 1858)
Acara vittata (non Heckel, 1840)
Aequidens latifrons (non Steindachner, 1878)
Cychlasoma pulchrum Gill, 1858

Andinoacara pulcher
Andinoacara pulcher
Andinoacara pulcher
Odmiana hodowlana Electric Blue
Odmiana hodowlana Electric Blue