Brzana ssąca – Garra rufa

Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Akwarium o pojemności 200 litrów. Podłoże piaszczyste obsadzone gęsto roślinnością tworzącą naturalne warunki dla ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna i lignitów, które będą stanowić dużą ilość kryjówek dla ryb.

POCHODZENIE:
Euroazja, zamieszkuje wody Jordanu, Tygrysu, Eufratu, Orontes. Zamieszkuje też południową Turcję i północną Syrię. Gatunek bardzo elastyczny jeśli chodzi o przystosowania do środowisk. Zamieszkuje zarówno strumienie, rzeki jak i jeziora czy małe, zamulone sadzawki.

WIELKOŚĆ:
10-14 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, należy trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Najlepiej czuje się w stadzie minimum 6 egzemplarzy. Zajmuje głównie dolne partie zbiornika. W dobrych warunkach akwariowych może żyć nawet 7-10 lat.

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy.  Samce mają też dłuższe płetwy piersiowe oraz w okresie tarła posiadają wyraźną wysypke tarłową.

TEMPERATURA:
15-28°C  

WODA:
Woda miękka do twardej. Ryby bez problemów przystosowują się do panujących warunków. Woda powinna być delikatnie filtrowana. Filtry powinny tworzyć lekki prąd wody w zbiorniku. pH 6.0-8.0 ; 5-25°dGH. Ryba doskonale przyzwyczaja się do różnych warunków środowiskowych.

POKARM:
W naturze żywi się głównie drobnymi skorupiakami oraz glonami, zeskrobując je z kamieni. Należy zapewnić urozmaiconą dietę koniecznie z dodatkiem pokarmów roślinnych takich jak: ogórek, groszek, glony, tabletki ze spiruliną. Dietę należy tez uzupełniać o pokarmy mięsne: larwy komarów, ochotkowatych i drobne skorupiaki. 

ROZMNAŻANIE:
Dość łatwa do rozmnożenia w warunkach akwariowych. Do stymulowania ryb do tarła należy je dobrze odżywić oraz podmienić spora ilość wody w akwarium na chłodną. Zasymuluje to porę deszczową w zbiorniku. Akwarium tarliskowe powinno posiadać ruszt ikrowy lub podłoże wyłożone mchem. Jest to niezbędny element zbiorników rozrodowych ponieważ dorosłe ryby z upodobaniem zjadają ikrę. Tarło następuje zwykle o świcie, gdzie ryby rozsiewają ikrę wśród roślin oraz po podłożu. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Przez kolejne 72 godziny młode pobierają zawartość woreczka żółtkowego. Następnie młode należy karmić początkowo larwami solowca i pierwotniakami, a następnie stopniowo należy przechodzić na większe pokarmy w tym suche.

Do ciekawostek należy fakt, że populacje które żyją w gorących źródłach żywią się złuszczającym naskórkiem ludzi i zwierząt. Ta niezwykła cecha spowodowała że ryby stosuje się w leczeniu dermatologicznym. Ryb stosuje się do leczenia łuszczycy i innych przewlekłych chorób skóry. W niektórych krajach (np. Turcji) powstały specjalne kliniki w których stosuje się leczenie chorób właśnie za pomocą ryb umieszczonych w ciepłych wannach. W Europie coraz częściej rybki stosuje się się zabiegów pedicure.

Fot. Wikipedia
Fot. Aqualog