Glonojad syjamski – Gyrinocheilus aymonieri

Glonojad syjamski wymaga zbiornika o pojemności 120 litrów. Akwarium musi być dobrze przykryte, ponieważ szybko pływające ryby potrafią wyskoczyć ze zbiornika. Podłoże powinien stanowić drobny żwir. Dekoracje z kamieni, korzeni i łupin orzecha kokosowego. Młode egzemplarze są znanymi “glonożercami”.

POCHODZENIE:
Azja: Malaje, Tajlandia, Borneo. W naturze zamieszkuje najczęściej górskie potoki.

WIELKOŚĆ:
15 cm w warunkach akwariowych. W naturze spotyka się egzemplarze do 25 cm długości.

ZACHOWANIE:
Łagodna w stosunku do ryb innych gatunków. Jednak agresywny wewnątrz-gatunkowo. Nawet w dużym zbiorniku ryby walczą ze sobą. Dlatego najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze. W dorosłym wieku ryby potrafią przysysać się do gatunków o dużej powierzchni ciała (paletka, skalar) i zeskrobywać z ich ciała śluz. Prowadzi to często do uszkodzeń skóry ryb. W akwarium obiera swój rewir.

DYMORFIZM:
Samce są mniejsze i smuklejsze.  U samca w okresie dorastania w obrębie pyska pojawiają się brodawkowatego kształtu wypryski przybierające kulisty kształt. Samica jest większa, w okresie tarła na jej głowie pojawia się wysypka.

TEMPERATURA:
21-28°C, najlepiej czuje się w temperaturze około 25°C, pH 6,5-7,5 ; 10-20°dGH

WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda świeża, dobrze filtrowana. Najlepiej z silnym prądem w akwarium i dobrze natleniana. Powinna być podmieniana w ilości około 25% objętości zbiornika.

POKARM:
Pokarm roślinny dla młodych ryb – glony, parzona sałata, marchew. Dla starszych egzemplarzy należy podawać cienkie paski mięsa, mrożone pokarmy mięsne oraz sztuczne pokarmy w postaci tabletek.

ROZMNAŻANIE: Brak danych.

SYNONIMY:
Gyrinocheilops kaznakoi (Berg, 1906)
Gyrinocheilus kaznakoi Berg, 1906
Gyrinocheilus kaznakovi (Berg, 1906)
Gyrinocheilus monchadskii (Krasyukova & Gusev, 1987)
Psilorhynchus aymonieri (Tirant, 1883)

Fot. GNU licence